Since the 2015 season the club has recognised the achievements of members for racing and recreational activities with the following awards. Awards are presented at the annual dinner in January or February of the following year.

 

 

THE GORDON MOSS AWARDS

Decided by the club coaches

 

Most improved Girl youth rider:

2015  Harriet Breakey

2016  Victoria Hodgson

 

Most improved Boy youth rider:

2015  Edward Amies

2016  Aaron Dodd

 

 

ROAD AND TRACK AWARDS

The highest placed BC points scorer in each category

 

Youth Girl:

2015  Megan Rees

2016  Nicola Greenwood

 

Youth Boy:

2015  Jim Brown

2016 Ollie Rees

 

Lady:

2015  Rowen Ratcliffe

2016  Virginia Roberts

 

Men:

2015 Lee Brown

2016 Lee Brown

 

 

CYCLOCROSS AWARDS

 

UNDER 12 – Best finisher in the Yorkshire u12 champs at Newsome High School

 

Girl:

2015  Megan Rees

2016 Alice Feetham

 

Boy:

2015  Oli Akers

2016  Oli Akers

 

YOUTH, SENIOR and VETERAN – Based on aggregate points scored in the Yorkshire Cyclocross Association winter series.

 

Youth Girl:

2015  Frances Hodgson

2016  Chloe Hinchliffe

 

Youth Boy:

2015  Callum Wilson

2016  Aaron Dodd

 

Senior Lady:

2015  Emelia Clarke

2016  not awarded

 

Senior Man:

2015  Phil Hinchliffe

2016  Russel Gordon

 

Veteran Lady:

2015  Rachael Mellor

2016  Joanne Worboys-Hodgson

 

Veteran Man:

2015  Nigel Hollyman

2016  Steve Hodgson

 

 

HILL CLIMB AWARDS

Awarded to the fastest time at the club hill climb championship

 

Youth Girl:

2015  Millie Yates

2016  Mille Yates

 

Youth Boy:

2015  Ollie Rees

2016  Ollie Rees

 

Senior Lady:

2015  Not awarded

2016  Rachael Mellor

 

Senior Man:

2015  Glen Hale

2016  Jack Brown

 

 

TIME TRIAL AWARDS

Awarded to the fastest time at the club time trial championships.

 

The Amira Mellor Youth Girl Trophy:

2015  Millie Yates

2016  Millie Yates

 

The Amira Mellor Youth Boy Trophy:

2015  Jim Brown

2016 Ollie Rees

 

Senior Lady:

2015  Rachael Mellor

2016  Rachael Mellor

 

Senior Man:

2015  Glen Hale

2016  Ian Garbett

 

 

MOUNTAIN BIKE AWARDS sponsored by Dunsley Heat

Awarded to the highest British Cycling points scorer.

 

MTB Youth: 

2015  Emelia Clarke

2016  Chloe Hinchliffe

 

MTB Senior:

2015  Virginia Roberts

2016  Steve Hodgson 

 

 

TOURIST TROPHY

Awarded by the committee to the person who has provided evidence of a touring holiday or expedition.

 

2015 Athena Mellor

2016 Andrew Lee

 

 

CLUB RUN LEADER

Awarded to the ride leader of the year – the winner is decided by a vote by club members.

 

2015  Jane Travis

2016 Craig Coulson

 

 

CLUB MAN/WOMAN OF THE YEAR

Awarded to a member who has made an outstanding contribution to the club in any way during the year - the winner is decided by a vote by club members. 

 

Under 18:

2015  Jim Brown

2016 Ollie Rees

 

Over 18:

2015  Andy Akers

2016  Andy Akers

 

 

GUESTS OF HONOUR

2015  Brian Robinson

 

 

Eligibility for all awards:

To be eligible for awards you must be a first claim member of the club at the time of the competition and at least up until the end of the calendar year.

Annual Awards

Gordon Moss Winner Edward Amies

Mountain Bike Winner Virginia Roberts

Gordon Moss Winner Harriet Breakey

Jim Brown, winner of Road & Track, Time Trial and Under 18 Clubman of the year 2015

Glen Hale, Hill Climb and Time Trial Champion

Jane Travis, Club Run Leader of the year 2015

Andy Akers, Over 18 Clubman of the year 2015

Website © Holmfirth Cycling Club

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Instagram App Icon